Pierwsze prace poza pasem drogowym rozpoczną się już w środę 23 października, a zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w nocy z 25 na 26 października. Wcześniejsze niż planowano rozpoczęcie prac na Gdyńskiej wynika z ich koordynacji z inwestycją Zarządu Dróg Powiatowych, który wiosną przyszłego roku rozpocznie przebudowę ul. Poznańskiej w Koziegłowach. Główne prace na Gdyńskiej prowadzone będą jednak dopiero po otwarciu przebudowywanego mostu Lecha w Poznaniu.

Rozbudowywany odcinek ul. Gdyńskiej to prawie 1,2 km drogi wojewódzkiej nr 196 – głównej trasy między Poznaniem i Czerwonakiem. Inwestycja jest powiązana z przebudową ul. Poznańskiej w Koziegłowach, na którą gmina Czerwonak uzyskała dofinansowanie. W ramach rozbudowy Gdyńskiej trzeba m.in. wybudować kanalizację deszczową, do której podpięta zostanie infrastruktura wykonana w ramach przebudowy ul. Poznańskiej.

- Prace rozpoczną się przed otwarciem przebudowywanego mostu Lecha, ale Gdyńska będzie przejezdna. Podzieliliśmy je na etapy, aby jak najbardziej ograniczyć uciążliwości dla kierowców i mieszkańców. Spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie zależy, by ul. Gdyńska była przejezdna po jednym pasie w każdą stronę do końca trwania roku szkolnego – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. PIM ma za sobą budowę dróg dojazdowych do spalarni – w ramach tej inwestycji przebudowany już został poznański odcinek ul. Gdyńskiej.      

W pierwszej fazie przebudowy ul. Gdyńskiej w Koziegłowach jedynymi utrudnieniami dla kierowców będą: ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz zakaz wyprzedzania na całym przebudowywanym odcinku drogi. Generalny wykonawca, spółka Budimex Budownictwo, rozpocznie prace głównie poza istniejącym pasem drogowym. Niemniej prosimy o zachowanie ostrożności w tym rejonie i zwracanie uwagi na znaki.

Z nowej ul. Gdyńskiej mieszkańcy będą korzystać już w ostatnim kwartale 2020 r. Dzięki rozbudowie ulicy kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przejazd mają upłynnić dwa ronda: jedno na skrzyżowaniu z ul. Poznańską, a drugie – Piaskową. Między rondami wybudowany zostanie jeszcze dodatkowy pas ruchu, który zapewni bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Rozbudowa drogi przyniesie również ułatwienia dla pasażerów komunikacji publicznej, pieszych i rowerzystów, bo inwestycja obejmuje budowę zatok autobusowych, chodników i dróg rowerowych. Całość będzie oświetlona. To wszystko sprawi, że przejazd czy spacer ul. Gdyńską będzie nie tylko przyjemniejszy, ale i bezpieczniejszy.

Równie ważna, zwłaszcza z perspektywy mieszkańców, jest rozbudowa infrastruktury podziemnej. Inwestycja obejmuje budowę kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej, a także przebudowę sieci gazowej i teletechnicznej. To bardzo istotne media w gospodarstwie każdego mieszkańca gminy Czerwonak. Z kolei przed hałasem z drogi uchronią ekrany akustyczne po stronie zabudowań, których ustawienie także wchodzi w zakres inwestycji.

Do wiosny przyszłego roku budowa skupi się na wschodniej stronie skrzyżowania ul. Gdyńskiej z Poznańską. Na czas prac na ul. Poznańskiej mieszkańcy tej ulicy pokierowani zostaną objazdem przez ul. Piaskową, natomiast piesi będą mogli nadal bezpiecznie przejść przez remontowaną ulicę. Do dyspozycji kierowców pozostanie ul. Gdyńska, ze zmniejszoną przepustowością oraz z ograniczeniem prędkości do 30 km na godz. i zakazem wyprzedzania na całej długości przebudowywanego odcinka. Zamknięcie ul. Poznańskiej mogłoby być szczególnie uciążliwe w zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych, gdy mieszkańcy odwiedzają cmentarze i na drogach jest duży ruch. Z tego względu całkowite zamknięcie wjazdu na ul. Poznańskiej planowane jest dopiero po 11 listopada.

O kolejnych etapach inwestycji będziemy komunikować z wyprzedzeniem. Informacje o postępach prac i zmianach w organizacji ruchu będzie można czerpać z profili na Facebooku Poznańskich Inwestycji Miejskich oraz gminy Czerwonak, a także na stronie internetowej pim.poznan.pl. oraz czerwonak.pl.

Środki na inwestycję pochodzą z budżetu miasta Poznania oraz dofinansowania UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.