Już w grudniu na zlecenie Koordynatora ds. dostępności przestrzeni publicznej rozpoczną się prace budowlane, na których skorzystają piesi, szczególnie ci z dysfunkcjami narządu ruchu i wzroku, jak również dzieci i osoby starsze. Prace obejmą: regulację wysokości krawężników, wymianę nawierzchni chodników a przede wszystkim realizację oznaczeń fakturowych dla osób niewidomych i niedowidzących, tj. specjalnych płytek z wypustkami zapewniającymi bezpieczeństwo i orientację w obrębie przejść.

- Dotychczas tym tematem zajmowano się najczęściej w ramach prowadzonych  remontów chodników i prac związanych z przebudową pasów drogowych. Obecnie skoncentrowaliśmy się wyłącznie na przejściach dla pieszych. Skala tego przedsięwzięcia z pewnością będzie zauważona przez mieszkańców, którzy w sposób bezpieczny i komfortowy będą z nich korzystać każdego dnia – mówi Mariusz Filewicz, koordynator ds. przestrzeni publicznej ZDM.

Wprowadzona w 2021 r. Strefa Płatnego Parkowania uporządkowała przestrzeń pasów drogowych wildeckich ulic. Nowa organizacja ruchu, nie tylko odnosiła się do zmiany sposobu parkowania, lecz również poprawiła bezpieczeństwo i komfort pieszych w zakresie przestrzeni na chodnikach, widoczności w obrębie skrzyżowań, w tym również wyznaczenia nowych przejść dla pieszych. Obecne zadanie jest kolejnym działaniem ku poprawie dostępności przestrzeni publicznej.

- Wskazane do realizacji 73 lokalizacje to początek zmian. Liczba przejść dla pieszych wymagających dostosowania do standardów dostępności jest długa i nie ogranicza się wyłącznie do dzielnicy Wilda. Mamy tego świadomość i chcielibyśmy sukcesywnie działać w tym zakresie. Zmiany są jednak uzależnione od zapewnienia środków finansowych – dodaje Mariusz Filewicz.  

Prace budowlane potrwają do połowy lipca 2023 r. i będą kosztowały ponad 1,3 miliona złotych. Będą prowadzone m. in. na ulicach: Pamiątkowej, Roboczej, św. Jerzego, św. Czesława, Fabrycznej, Sikorskiego i Kosińskiego.