Pierwszy z nich to Urbanator dla Rataj, drugi to Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola. To właśnie sami mieszkańcy w głosowaniu zadecydowali o tym, by te projekty Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wprowadzić w życie.

W ramach tych projektów na wybranych ulicach (głównie w okolicy przejść dla pieszych) montowane są progi wyspowe (poduszki berlińskie). Tak dla przykładu jest na ul. Wyzwolenia, ul. Inflanckiej, ul. Matejki. Wymuszają one od kierowców znacznego zmniejszenia prędkości przed przejściami, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

Dodatkowo wyznaczone są azyle dla pieszych, tak by mogli bezpieczniej przechodzić przez jezdnię. Takie rozwiązania zostały zaprojektowane na ul. Pawiej (przy skrzyżowaniu z ul. Orlą), czy też na ul. Marcelińskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Sierakowską). Na ul. Zamenhofa (od strony os. Piastowskiego) oraz na ul. Żegrze zmienione zostaną profile wjazdu na osiedlowe uliczki. Dzięki temu kierowcy będą musieli zwolnić przed przejściem i zmniejszy się ryzyko kolizji samochodów z pieszymi.

Na ul. Wyspiańskiego (w okolicy ul. Wojskowej) natomiast zaprojektowany został azyl, progi i ograniczenie prędkości pojazdów.

Prace przy wprowadzaniu obu projektów PBO wciąż trwają. Dlatego prosimy o zwracanie uwagi na zmieniające się oznakowanie na Ratajach i Grunwaldzie (w tym Łazarzu).