Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich obsadza pas drogowy nowymi drzewami. O tym gdzie je posadzimy decyduje wiele czynników. Przede wszystkim są to rekompensaty zalecone przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wydział Ochrony Środowiska UMP, jak również Miejskiego Konserwatora Zabytków. Czyli sadzimy nowe drzewa tam, gdzie zostały wcześniej wycięte z pasów drogowych, bo były w złej kondycji zdrowotnej lub stanowiły zagrożenie bezpieczeństwa. Analizujemy również szczegółowo miejsca, gdzie drzew brakuje, gdzie wnioskują o nie mieszkańcy czy rady osiedli. Sprawdzamy również plany remontowe dla danej ulicy i przebieg uzbrojenia podziemnego w pasie drogowym. Te wszystkie czynniki powodują, że posadzenie drzewa wzdłuż ulicy, szczególnie w centrum miasta, nie jest wcale proste.

Nie tylko nasadzenia

Jesienią będą wykonywane również niezbędne prace przygotowawcze, brukarskie i ziemne, w zależności od specyfiki i uwarunkowań terenu. Zdegradowane podłoże zostanie wymienione na urodzajną ziemię, aby zapewnić drzewom dobry wzrost i rozwój od samego początku. Trzeba pamiętać, że w pasie drogowym warunki dla roślin są bardzo trudne. Gleba jest silnie zanieczyszczona i zagęszczona.

Wszystkie nowo posadzone drzewa będą podlegały pielęgnacji gwarancyjnej a następnie zostaną włączone do stałego utrzymania co oznacza, że będą systematycznie podlewane i nawożone. Ponadto drzewa będą zabezpieczone słupkami, aby zminimalizować zagęszczenie gruntu kołami samochodów, które jest jedną z głównych przyczyn zamierania drzew w pasach drogowych.

Po co nam drzewa?

Obecność drzew przy ulicach wpływa korzystnie na nasze zdrowie, m.in. przez redukcję zanieczyszczeń występujących w powietrzu, którym oddychamy. Liczba zanieczyszczeń pyłowych na ulicy bez drzew to przedział od 10 000 - 13 000 tys. drobin na litr powietrza, gdy na ulicy z drzewami, liczba zmniejsza się do 3000 - 4000 tys. drobin/l.  Drzewa bardzo pozytywnie wpływają na mikroklimat ulicy, poprawiają estetykę, dają przechodniom cień podczas upalnych dni.

Nowe nasadzenia

Klony pospolite, jesiony wyniosłe, graby pospolite, jabłonie purpurowe czy wiśnie piłkowane to tylko niektóre z gatunków, które tej jesieni zostaną posadzone wzdłuż poznańskich ulic. Posadzimy prawie 700 nowych drzew.

W obrębie Starego Miasta pojedyncze obsadzenia uzupełniające pojawią się na ulicach: Mieszka I, Warzywnej, Wyszyńskiego, św. Wincentego, Estkowskiego, Małe Garbary, Strzeleckiej, Łąkowej. Łącznie przybędą 34 drzewa.           

Na Wildzie nasadzenia uzupełniające obejmą następujące ulice:  Przełęcz, 28 czerwca 1956, Łozową, Rolną, Niedziałkowskiego, Wierzbięcice, Żupańskiego, św. Czesława, Saperska, Tokarską, Wspólną, Leszczyńską, Opolską, św. Szczepana, Czeremchową i Kołłątaja, Prądzyńskiego. Łącznie będzie to 95 drzew. Trwają jeszcze prace, by na Wildzie posadzić kolejne 30 drzew.

Na Sołaczu planowane są obsadzenia uzupełniające w rejonie ulic: gen. Maczka, Małopolskiej, Mazowieckiej, Nad Wierzbakiem, Szydłowskiej, Śląskiej, Urbanowskiej, Wojska Polskiego i Wołyńskiej oraz na trzech palcach: Orawskim, Spiskim i Pomorskim. Łącznie będzie to 135 drzew.

Na Jeżycach drzewa pojawią się na ulicach: Jastrowskiej, Wałeckiej, Strzeszyńskiej i rondzie Jana Nowak Jeziorańskiego. Łącznie będzie to 267 drzew.

Na terenie Nowego Miasta obsadzenia, ok. 248 sztuk, będą w obrębie ulicy: Chlebowej, Swarzędzkiej, Łowickiej, Kostrzyńskiej, Krańcowej, Łomżyńskiej, Sępiej, Gnieźnieńskiej, Nieszawskiej, Fortecznej, Rodawskiej, Tarnowskiej, Darzyborskiej, Inflanckiej i Dolskiej.

Na Grunwaldzie nowe drzewa (ok. 72) zobaczymy w rejonie ulic: Dmowskiego, Kasprzaka, Potworowskiego, Potockiej, Stablewskiego, Niecała, Górecka, Wieruszowska, Głogowska, Rakoniewicka, Bukowska, Skórzewska, Promienista, Ostatnia, Cmentarna, Nehringa, Wojskowa, Kochanowskiego, Drzewieckiego, Chociszewskiego,

Prace potrwają do końca listopada br. Ich łączny koszt wyniesie ok. 500 tys. złotych. W części finansowane są ze środków rad osiedli.

Warto podkreślić, że w tym roku ZDM zlecił opracowanie kolejnych projektów zagospodarowania zielenią pasa drogowego. W projektach wskazano lokalizację dla 687 nowych drzew i ponad 19 tys. krzewów. W ramach opracowań przewidziano również zakładanie nowych trawników oraz rabat bylinowych. Te nasadzenia planowane są w kolejnych latach.