Parkingi zlokalizowane zostały w bezpośrednim sąsiedztwie staromiejskiej części SPP. Są one dedykowane osobom dojeżdżającym do śródmieścia spoza Poznania lub z peryferyjnych dzielnic miasta. Ich lokalizacja umożliwia szybki dostęp do wielu urzędów, sklepów i punktów usługowych, mających swoje siedziby na Starym Mieście. Kierowcy, którzy zdecydują się zostawić swoje auta na parkingu buforowym mogą kontynuować podróż transportem publicznym lub pieszo.

 

Do skorzystania z parkingów buforowych zachęca cena postoju – godzina kosztuje 3 złote przez całą dobę. Parkowanie na godziny jest możliwe na pięciu z siedmiu działających obecnie parkingów buforowych. Na wszystkich można natomiast wykupić miesięczny abonament, którego cena zależy od lokalizacji parkingu i rodzaju auta (szczegóły poniżej).

Parkingi buforowe są podłączone do sytemu ITS (Inteligentnego Systemu Transportu). Dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym przy wjazdach na parkingi obliczana jest aktualnie dostępna liczba wolnych miejsc postojowych. Wyświetlana jest ona na elektronicznych tablicach ITS w różnych punktach centrum Poznania, informując o dostępności miejsc na poszczególnych parkingach.

Rozwinięciem systemu parkingów buforowych są parkingi typu Park & Ride. Są one położone na obrzeżach miasta i pełnią podobną funkcję – mają umożliwić łatwą przesiadkę z zaparkowanego auta na komunikację publiczną. Pierwszy parking tego typu, położony przy ul. Szymanowskiego w sąsiedztwie pętli PST został otwarty w lutym 2018 roku. Kolejne trzy parkingi P&R powstaną przy Rondzie Starołęka, ul. Biskupińskiej i ul. Św. Michała. Ich uruchomienie jest planowane na koniec października 2019 roku.

 

Cennik opłat za parkowanie na parkingach buforowych:

3 zł/h przez całą dobę
130 zł abonament miesięczny

3 zł/h przez całą dobę
130 zł abonament miesięczny sam. osobowy
150 zł abonament miesięczny sam. dostawczy

100 zł abonament miesięczny sam. osobowy
130 zł abonament miesięczny sam. dostawczy
brak możliwości parkowania na godziny

3 zł/h przez całą dobę
130 zł abonament miesięczny

110 zł abonament miesięczny sam. osobowy
130 zł abonament miesięczny sam. dostawczy
brak możliwości parkowania na godziny

3 zł/h przez całą dobę
250 zł abonament miesięczny

3 zł/h przez całą dobę
200 zł abonament miesięczny sam. osobowy
250 zł abonament miesięczny sam. dostawczy

Na wszystkich parkingach możliwe jest bezpłatne parkowanie rowerów.

Znajdź wolne miejsce na parkingu

Udostępnienie miejskich danych to kolejny krok w stronę zrównoważonego transportu. To posunięcie ograniczy liczbę samochodów, których kierowcy szukają miejsca do zaparkowania i tym samym przyczyniają się do większych korków w centrach miast. Szybszy i łatwiejszy dojazd do miejsc postojowych pozwala skutecznie zmniejszyć zatłoczenie miejskich ulic.
Pierwsza aplikacja, wykorzystująca miejskie dane już działa: to aplikacja FindPark (do pobrania na Androida), można ją znaleźć w Google Play, pobrać i zainstalować w smartfonie. Darmowa aplikacja pozwala na znalezienie wolnego miejsca na parkingu w ciągu kilku sekund.

W pierwszej kolejności udostępniane dane dotyczą części miejskich parkingów znajdujących się na ulicach: Głogowskiej, Reymonta, Maratońskiej i Pod Kaponierą, które są dostępne w ramach systemu ITS. Udostępnione są też dane dotyczące jednego komercyjnego parkingu znajdującego się w budynku przy ul. Za Bramką. System będzie dalej rozwijany tak, by do akcji włączały się kolejne prywatne parkingi.

Wolne miejsca i parkingi podłączone do systemu wyszukiwania wolnych miejsc - zobacz mapę