Podjęta na wczorajszej sesji uchwała Rady Miasta Poznania wprowadza kilka zmian. Jest to nowy akt prawny, który ujednolica zarówno wcześniejsze jak i wprowadzane obecnie zmiany. Dzięki temu łatwiej będzie można znaleźć interesujący nas punkt regulaminu strefy.
O zasadach funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania Ogrody, wydłużeniu czasu na wniesienie opłaty dodatkowej w niższej stawce (200 zł) oraz wprowadzeniu identyfikatorów parkingowych tylko w formie elektronicznej informowaliśmy pod koniec kwietnia - https://zdm.poznan.pl/aktualnosc/zmiany-w-strefie-platnego-parkowania-6.
Ponadto nowy regulamin skraca minimalny okres złożenia wniosku elektronicznego o e-identyfikator z 14 do 7 dni roboczych przed datą rozpoczęciem jego ważności. Ze względu wątpliwości co do abonamentu dla samochodów ekologicznych z emisją CO2 do 95g/km zostaje on zlikwidowany. Przypominamy jednocześnie , że na podstawie Ustawy o Drogach publicznych pojazdy elektryczne są zwolnione z opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania w całym kraju.
Dodatkowo przyjęto poprawkę radnych, która objęła osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, zameldowanych w Poznaniu, płacących podatki na rzecz miasta oraz będących właścicielem pojazdu, preferencyjną stawką w strefie parkowania w wysokości 5 zł miesięcznie. Rozwiązanie to ma na celu uhonorowanie osób zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce.
Nowy regulamin strefy zacznie obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. O dokładnym terminie jego wejścia w życie będziemy informować. Strefa Płatnego Parkowania Ogrody zostanie uruchomiona 2 listopada br.
BJ
